Od 2017 roku na rynku edukacyjnym głośno jest o rządowym programie dla szkół. ADAX zdecydował się więc przygotować własną ofertę pod obecną edycję. Co to jest Aktywna Tablica? Kto może ubiegać się o dofinansowanie na komputery w programie Aktywna Tablica? Co można kupić? Do kiedy należy składać wnioski?

 

Czym jest program „Aktywna Tablica”?

 

„Aktywna Tablica” jest programem rządowym, rozwijanym od 2017 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym jego zamierzeniem jest rozwój szkolnej infrastruktury w całej Polsce. Ma to również przyczynić się do zwiększenia kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii ICT. Każdego roku szkoły mogą składać wnioski o dofinansowanie w celu zakupu nowoczesnego sprzętu dydaktycznego. Muszą jednak zadeklarować, że ich wkład własny finansowy lub rzeczowy wyniesie 20%.

Aktywna Tablica 2021 to już druga edycja tego programu, która trwa do 2024 roku. W tym okresie mocniej niż wcześniej zdecydowano się wspomóc szkoły w zakresie SPE. Pozwoli to zwiększyć wyposażenie szkół o dodatkowe urządzenia oraz pomoce dydaktyczne. Celem jest zwiększenie efektywności nauki uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Rządowe rozporządzenie dotyczące obecnej edycji programu Aktywna Tablica można znaleźć w tym miejscu.

 

Co można kupić?

 

Ubiegając się o dofinansowanie, należy właściwie uzasadnić, dlaczego szkoła potrzebuje konkretnego sprzętu. Obecnie trwająca edycja poszerzyła zakres sprzętu, który można zakupić po uzyskaniu dofinansowania. Do grupy tej należą:

  • monitory,
  • tablice i monitory interaktywne,
  • komputery stacjonarne lub laptopy dla SPE,
  • narzędzia do prowadzenia terapii,
  • drukarki 3D oraz drukarki brajlowskie,
  • specjalistyczne oprogramowanie do pomocy dydaktycznej.

Przed złożeniem wniosku warto wcześniej przemyśleć, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla danej szkoły. Zwiększy to szanse na otrzymanie dofinansowania, a samo nauczanie będzie efektywniejsze.

 

Pełne zestawy z komputerami ADAX w programie Aktywna Tablica

 

ADAX istnieje na rynku edukacyjnym od ponad 15 lat. Wraz z rozpoczęciem nowej edycji, marka wyszła naprzeciw zapotrzebowaniu placówek oświatowych. We współpracy z czołowym twórcą oprogramowania w zakresie SPE – firmą EiSystem – powstały kompleksowe zestawy, w skład których wchodzą m.in.:

  • interaktywny monitor 65” światowego producenta – firmy Promethean,
  • komputery ADAX Libra wraz z klawiaturą, myszką, słuchawkami i mikrofonem,
  • zestaw długopisów 3D marki Banach,
  • drukarki 3D,
  • oprogramowanie Eduterapeutica (Uwaga i Koncentracja, Procesy Komunikacji, Problemy w Edukacji Wczesnoszkolnej, Harmonijny Rozwój Terapia Poznawcza).

Te oraz inne zestawy dla SPE dostępne są na podstronie Aktywnej Tablicy.

 

Kto może się ubiegać?

 

Najczęściej można usłyszeć ogólne stwierdzenie, że cały program na nabycie komputerów w programie aktywna tablica skierowany jest po prostu do szkół. W rozporządzeniu zostały wymienione szkoły, które mogą ubiegać się o dofinansowanie z rządowego projektu. Są to:

  • Publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, będące na terenie kraju oraz poza jego granicami,
  • Szkoły podstawowe, do której uczęszczają uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
  • Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze.

 

Aktywna Tablica 2021 – terminy składania wniosków

 

Początkowo składanie wniosków miało zakończyć się w lipcu bieżącego roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło jednak o zmianach legislacyjnych. Składanie wniosków do projektu Aktywna Tablica 2021 zostało z tego powodu przesunięte w czasie. Obecny termin to 4 sierpnia 2021 roku.